alt text

Krooniline neeruhaigus (KNH)

Kui arst on teile hiljuti diagnoosinud kroonilise neeruhaiguse (CKD), võib see olla üllatav. Igal aastal saavad selle diagnoosi arvukad inimesed üle maailma, paljud neist avastavad haiguse alles pärast neerude juba kannatada saamist. On oluline mõista, kuidas CKD-d hallata ja säilitada optimaalset neerufunktsiooni.

Mis on krooniline neeruhaigus (KNH)?

CKD tekib siis, kui neerud kahjustuvad ja kaotavad võime filtreerida vedelikke ja jääkaineid verest, mis võib viia kahjulike ainete kogunemiseni kehas. CKD tõsidus jaguneb staadiumideks, mis põhinevad neerukahjustuste ulatusel ja sellel, kui hästi neerud endiselt töötavad. Kui neerud lõpetavad täielikult töötamise, nimetatakse seda neerupuudulikkuseks (staadium 5 CKD), mis võib nõuda dialüüsi või neeru siirdamist.

Mis on neeruprobleemide esimesed tunnused?

CKD varajases staadiumis ei pruugi esineda mingeid märgatavaid sümptomeid. Kui seisund edeneb, muutuvad neerud vedelike ja jääkainete filtreerimisel vähem efektiivseks, mis võib põhjustada sümptomeid nagu:

- Sügelus
- Lihaskramp
- Puudub söögiisu
- Iiveldus või oksendamine
- Jalgade ja pahkluude turse
- Uneprobleemid
- Sagedasem või harvem urineerimine
- Hingamisraskused
- Uneprobleemid

Kui sul on diagnoositud CKD, on mitmeid asju, mida saad teha, et kontrollida oma meditsiinilist abi ja aeglustada neerude kahjustusi. Üks oluline samm on mõista oma CKD staadiumi ja testitulemusi.

Tutvu oma CKD staadiumi ja testitulemustega.

Neerufunktsiooni hindamiseks teeb arst mitmeid teste ja uuringuid. Need võivad hõlmata füüsilist läbivaatust, vere- ja uriinianalüüse, pildistamis- ja neerubiopsia teste.

Füüsilise läbivaatuse käigus võtab arst mõõtmisi nagu sinu pikkus ja kaal, ning kontrollib vererõhku ja südant. Nad võivad teha ka muid uuringuid, et hinnata üldist tervist.

Vereanalüüsid aitavad arstil mõõta jäätmete hulka veres, mida tavaliselt filtreerivad neerud, samuti hinnata veresuhkru, kolesterooli ja elektrolüütide nagu kaaliumi ja naatriumi taset.

Uriinianalüüsid on samuti olulised ja aitavad arstil mõõta albumiini valgu taset uriinis. Kõrged albumiini tasemed uriinis võivad olla CKD märgiks.

Pildistamis- ja neerubiopsia testid, nagu CT-skaneerimine või MRI, võivad tellida, et saada lähemalt vaadata neere ja hinnata nende funktsiooni.

Lõpuks, neerubiopsia on protseduur, kus võetakse väike tükk neerukude mikroskoobi all uurimiseks. See võib anda üksikasjalikumat teavet neerude tervise kohta.

Kõik need testid võivad aidata arstil määrata teie CKD staadiumi ja tuvastada neeruhaiguse põhjuse. Selle teabe põhjal saate võtta samme oma seisundi juhtimiseks ja neerufunktsiooni kaitseks.

Teie neerude kahjustuse aste saab määrata teie eGFR-i (hinnangulise glomerulaarfiltratsiooni kiiruse) abil, mis näitab neerude efektiivsust jäätmete ja liigse vedeliku eemaldamisel teie vereringest. Lisaks võib neeruhaiguse aluseks olev põhjus olla nende näitajate põhjal välja selgitatud.

Saage oma CKD-numbrite ekspertideks.

Omandage arusaamine sellest, millises kroonilise neeruhaiguse (KNH) staadiumis te hetkel olete. Teie arst teostab regulaarset testimist, et jälgida muutusi ajas. Koostööd tehke arstiga, et mõista teie vere ja uriini testide tulemuste, vererõhu lugemite ja eGFR väärtuste tähendust. Oma eGFR-numbri jälgimine ja mis tahes languste märkamine on oluline, et neist muudatustest oma tervishoiutöötajaga arutada.

Selle teadmise omamine võimaldab teil oma meditsiinilise hoolduse üle võimu võtta ja teadlikke otsuseid oma ravi kohta teha, mis panevad teid end enesekindlalt ja positiivselt tundma.

Millised on mõned viisid kroonilise neeruhaiguse (CKD) ravimiseks?

Üks tõhusamaid viise neerukahjustuste aeglustamiseks ja heaolu parandamiseks on olla oma dieedi suhtes tähelepanelik. Õige toitumine võib teha olulise erinevuse. Kui te pole kindel, millised toidud on neerudele sõbralikud, ärge kartke abi otsida dieedieksperdilt, kes saab koos teiega töötada, et luua toitumiskavad, mis on nii toitainerikkad kui ka maitsvad.

Lisaks õigele toitumisele on oluline ka füüsiliselt aktiivne olla. Püüdke osaleda vähemalt 30 minutit viis päeva nädalas mõnes füüsilises tegevuses, olgu selleks siis jalutamine sõbra seltsis, ujumine, jalgrattasõit või tantsimine. Valige tegevus, mida te tõeliselt naudite, nii et oleksite rohkem kohustatud sellega jätkama.

Samuti on oluline säilitada regulaarne rutiin võimalikult palju, isegi pärast CKD diagnoosimist. Jätkake töötamist, harrastuste järgimist ning osalege spordis või sotsiaalsetes gruppides nii palju kui teie tervis lubab.

Lõpuks, kui te kasutate tubakat või suitsetate, siis nüüd on aeg lõpetada. Teie neerud tänavad teid ja astute olulise sammu oma üldise tervise parandamise suunas.

Võta oma tervishoiu eest vastutus.

Koosta koostöös oma arstiga plaan oma neeruhaiguse juhtimiseks ja raviks. Eesmärk on aidata sul end võimalikult hästi tunda ja aeglustada neerukahjustuse teket. Järgnevad näpunäited aitavad sul oma raviplaani suhtes enesekindel olla:

Järgi oma arsti juhiseid. Sinu arst võib määrata ravimeid, soovitada muudatusi toitumises või paluda sul muuta oma igapäevaseid harjumusi.

Küsi küsimusi ja saa vastuseid. Kui sa ei mõista oma raviplaani või sa ei ole kindel, kas sa suudad seda järgida, räägi julgelt! Palu oma arstil seda teistsugusel moel selgitada või arutada nendega takistusi, mis võivad sul tema juhiseid järgimast hoida. Küsi oma testide ja ravi kohta järgmist:

Milliseid teste mul vaja on ja kui sageli ma neid tegema pean? Millist ravi mul vaja läheb? Kas neil on kõrvaltoimeid?

Teadlikkus, millal külastada nefroloogi. Sinu arst võib soovitada sul külastada spetsialiseerunud neeruarsti, mida nimetatakse nefroloogiks. Paljud inimesed hakkavad neeruarsti külastama siis, kui nende eGFR langeb alla 30, mis on 4. CKD staadium, kuid küsi oma arstilt, millal see sinu jaoks sobilik on.

Jälgige oma ravimeid. Looge nimekiri kõigist teie võetud ravimitest, isegi kui need pole neeruhaiguse jaoks, ja võtke see kaasa järgmisele arstivisiidile. Mõned ravimid ei sobi CKD-ga inimestele.

Märkige üles oma sümptomid või muudatused. Sa tunned oma keha kõige paremini. Jälgige, kuidas end iga päev tunnete. Kirjutage üles kõik sümptomid või muutused teie seisundis, isegi kui need ei tundu neeruhaigusega seotud. Arutage neid muutusi oma arstiga.

Valmistuge ette. CKD ravi eesmärk on aeglustada neerukahjustuste teket ja hoida neid võimalikult kaua funktsionaalsena. Aja jooksul hakkavad aga paljude inimeste neerud järjest halvemini töötama, mis viib neerupuudulikkuseni. Kui see juhtub, vajate dialüüsi või neerutransplantatsiooni. Õppige neid ravimeetodeid ja kaaluge, mida teeksite, kui neid vajate. Patsiendid, kelle eG

Palu abi

Võib olla üsna ülekoormav avastada, et teil on CKD. Teie arst võib soovitada olulisi elustiili muutusi, mis võivad tunduda šokeerivad. On üsna tavaline, et nende muutustega kohanemine võib olla raske ja on okei, kui tunnete end nii. Samuti on oluline märkida, et vaimne tervis ja neeruhaigused on omavahel seotud ning saate selle seose kohta rohkem teavet.

Teiste poole pöördumine toetuse saamiseks võib aidata teil toime tulla CKD diagnoosiga kaasnevate muutuste ja emotsioonidega. Pidage meeles, et te ei ole neeruhaiguste käsitsemisel üksi ja võite otsida abi inimestelt oma sotsiaalses ringis:

Harige oma lähedasi CKD-st, et nad saaksid paremini aru, mida te läbi elate. Ärge kartke abi paluda, kui seda vajate. Näiteks võite vajada igapäevaste ülesannete täitmisel abi, kui tunnete väsimust, või võite vajada kedagi, kes viib teid arsti juurde. Loo nimekiri inimestest, kes saavad abi osutada, koos nende kontaktandmetega, ja hoidke seda kergesti kättesaadavana.